Szukaj
Close this search box.
amazon reklama

Reklama na Amazon to istotny element sprzedaży na Amazonie. Mało prawdopodobne jest, aby Twój produkt zaczął się sprzedawać bez uruchomienia kampanii reklamowych. Zatem zapoznaj się z największą dźwignią sprzedaży jaka istnieje w świecie marketplejsów. Ostatni czas pokazał nam, że sprzedaż w internecie to biznes odporny na różne niesprzyjające na rynkach zachowania, a branża e-commerce stale się rozwija. Jak więc wystartować ze sprzedażą swoich produktów na Amazonie w 2022 roku? Jak uzyskać wyższy ranking swoich produktów i zwiększyć ich sprzedaż? Nadszedł czas, aby w raz z uruchomieniem sprzedaży na Amazon rozpocząć reklamę PPC.

Co To Jest Reklama PPC na Amazonie?

Skrót PPC to rozwinięcie pay-per-click, to opcja reklamowa dostępna dla profesjonalnych sprzedawców na platformie. Kiedy używasz reklamy PPC na Amazon jako sprzedawca to produkt, który sprzedajesz, pojawi się na platformie w postaci reklamy lub produktu sponsorowanego na stronie. Kwota, która zostanie pobrana za reklamę, zależy od liczby kliknięć. Tak więc za każdym razem, gdy klienci zobaczą Twoją reklamę i klikną ją to odwiedzą Twój produkt, a Ty w zamian za to płacisz Amazonowi niewielką opłatę.

Wielu nowych sprzedawców na Amazonie chce dowiedzieć się w jaki sposób uruchomić swoją pierwszą kampanie reklamową aby zacząć sprzedawać swoje produkty. Kiedy sprzedawcy posiadają wiedzę, jak prawidłowo skonfigurować i korzystać z reklamy na Amazon, to mogą liczyć na generowanie większej sprzedaży i zwiększyć zaangażowanie w swoje produkty. Reklama na Amazon ma służyć do zdobycia wyświetleń, kliknięć oraz sprzedaży produktu. Większa sprzedaż produktu przekłada się na wyższy ranking dla bezpłatnych słów kluczowych w wynikach wyszukiwań klientów.

Korzystanie z reklamy na Amazon może wydawać się stosunkowo proste. Sprzedawcy muszą tylko utworzyć rodzaj kampanii, wybrać produkt, nadać nazwę kampanii, ustawić budżet dzienny i określić stawkę za kliknięcia (CPC). Amazon automatycznie proponuję przedział stawki CPC, ale wyższe ustawienie bidu może zwiększyć szanse na wyświetlenie reklamy w wynikach wyszukiwania jednak oznacza to również, że reklama na Amazon może być droższa. Ważne aby upewnić się, że zachowałeś dobrą proporcję pomiędzy budżetem dziennym a stawką CPC, aby osiągnąć maksymalną rentowność z reklamy. Powinieneś również na bieżąco monitorować swoją kampanię reklamową i dostosowywać dane w oparciu o skuteczność sprzedaży.

Jakie Produkty Mogą Być Reklamowane na Amazon?

Podczas rozeznawania rynku w jakiej niszy sprzedawać na Amazonie dobrze jest wiedzieć, że nie wszystkie produkty mogą kwalifikować się do reklamy na Amazonie. Pomimo, że do reklam PPC zalicza się szeroka gama produktów to istnieją pewne ich rodzaje, które Amazon uznał za niekwalifikujące się do udziału w reklamach.

Zaliczają się do nich:

Rodzaje Reklam Na Amazon

reklama amazon

Istnieją trzy rodzaje reklam PPC na Amazon, które wchodzą w zakres reklamy dla produktów. Te rodzaje obejmują produkty sponsorowane, sponsorowane wyświetlenia oraz sponsorowane marki. Każdy rodzaj reklamy posiada swoje mocne oraz słabe strony i może okazać się, że nie dla każdego sprzedawcy ten sam rodzaj reklamy jest równie korzystny. Aby mieć świadomość, jak dobrze korzystać z reklamy na Amazonie, podstawą jest ich zrozumienie. Dlatego poniżej omówimy bardziej szczegółowo każdy rodzaj reklamy.

Reklama na Amazon Produktów Sponsorowanych

Najczęściej wybieranym rodzajem reklamy przez sprzedawców jest typ produktów sponsorowanych. Reklamy sponsorowanych produktów wyświetlają się na stronie wyników wyszukiwań na Amazon. Produkty sponsorowane oznaczone są w odróżnieniu od produktów niesponsorowanych przypisem „Sponsored”. Kiedy klienci na Amazonie wyszukują produktów używają różnych słów kluczowych, które wprowadzają w wyszukiwarce. Amazon na podstawie wpisanych fraz pokazuje wyniki wyszukiwań biorąc pod uwagę kilku różnych czynników.

Jednym z nich to organiczne wyniki wyszukiwania gdzie algorytm Amazona skanuje listy produktów i pokazuje produkty, które są odpowiednie z wyszukiwanym hasłem wpisanym przez klienta. Najbardziej popularne i najczęściej wyświetlane przez klientów to wyniki wyszukiwań w tzw „Top of Search” czyli pierwszej pozycji na liście i to zazwyczaj są reklamy sponsorowanego produktu. Reklamy produktów sponsorowanych mogą być również wyświetlane na stronie innych produktów powiązanych z Twoim produktem i są one oznaczone jako “Products related to this item”.

Sponsorowane Wyświetlenia

Dla sprzedawców z zarejestrowaną marką na Amazonie jest dostępny rodzaj reklamy wyświetleń sponsorowanych. Reklamy nie tylko pojawiają się różnych miejscach na Amazonie, ale również w innych portalach takich jak Google, Facebook. Obranie strategii w jakich okolicznościach i ustalenie ile Cię będzie kosztować reklama przez kliknięcie klienta to temat, który jest często omawiany przez specjalistów, którzy wskazują na najlepsze praktyki lub inne pomocne narzędzia.
Przejdźmy teraz do kilku sugestii, od czego powinieneś zacząć reklamę i jak działa jej proces.
Proces jest zbliżony dla różnych typów reklam produktów sponsorowanych, reklam sponsorowanych, oraz marki sponsorowane.

Reklama na Amazon – Rozmieszczenie

Załóżmy, że sprzedajesz sportowy zegarek na Amazonie i chcesz zacząć korzystać z reklamy, aby zwiększyć ruch na Twoim listingu. Przechodzisz do utworzenia kampanii reklamowej dla produktu, a następnie wybierasz grupę słów kluczowych, które zakładasz, że klienci będą wyszukiwać aby znaleźć Twój produkt. Pewnie dodasz przynajmniej kilka słów kluczowych, ale skupmy się na jednej frazie którą jest „sport watch” i ustalasz stawkę za kliknięcie dla tego hasła 0.60 GBP.

Klient, który szuka zegarka sportowego wpisuje w wyszukiwarkę Amazona „sport watch” , a algorytm przeszukuje bazę danych w poszukiwaniu sprzedawców, którzy mają pasujący produkt i słowo kluczowe. Załóżmy, że jeden z Twoich konkurentów w niszy ustawił wysokość opłaty za kliknięcie 0.50 GBP dla słowa kluczowego „sport watch”. Amazon wyświetli Twoją reklamę jako pierwszą ponieważ ustawiłeś wyższą stawkę za kliknięcie i w przypadku kiedy klient odwiedzi Twój produkt zostaniesz obciążony za to stawką wyższą niż konkurencja, ale niższą niż stawka, którą wskazałeś dla słowa kluczowego, będzie to stawka mniej więcej 0.52-0.54 GBP. Na stawkę, która zostanie dokładnie potrącona ma wpływ kilka czynników takich jak choćby ranking produktu. Istotne jest zrozumienie za którymi słowami kluczowymi może być sprzedawany Twój produkt. Dlatego teraz pochylimy się nad słowami kluczowymi oraz typach dopasowań.

Reklama na Amazon – Typy Dopasowań

reklama na amazon

Dopasowanie Automatyczne

Kampania automatyczna na Amazonie ułatwia Ci proces dopasowania słów kluczowych oraz innych ofert za którymi będzie wyświetlany Twój produkt. Algorytm kampanii automatycznej pozwala Ci ustawić blisko znaczne wyszukiwania klientów, które są relewantne do Twojego produktu. Kampanie automatyczne mogą być naprawdę skuteczne, ale trudno je zoptymalizować, ponieważ dajesz Amazonowi kontrolę nad większością ważnych działań, które zarządzają Twoją reklamą. Pomimo tego kampanie automatyczne są dobrym rodzajem reklamy.

Dopasowanie Manualne

Dopasowanie manualne reklamy będzie wymagało od Ciebie więcej pracy, ale pozwala na większą kontrolę nad kampanią i jej optymalizacją. Znalezienie Twojego produktu, którym jest zegarek sportowy przez odpowiednio dobrane słowa kluczowe oraz stawki zwiększają ruch na Twoim produkcie i owocują sprzedażą i tym samym wyższym rankingiem za słowem kluczowym, które wyszukiwał klient i zdecydował się na zakup. To jest właśnie ten rodzaj sprzedaży do którego każdy sprzedawca na Amazon powinien dążyć. Istnieją trzy typy dopasowania słów kluczowych, które masz do wyboru w kampanii manualnej.

Pozostałe Dopasowania

Dopasowanie ASIN – ma na celu wyświetlenie Twojego produktu na karcie produktu konkurencji na której chcesz wyświetlać swoją reklamę. Podobnie jak ustalasz stawkę za słowo kluczowe to w przypadku dopasowania dla produktów ustalasz stawkę za ASIN.

Dopasowanie Kategorii – działa w oparciu o wyświetlenia reklamy w poszczególnych kategoriach w których chciałbyś reklamować produkt. Twój produkt taki jak zegarki sportowe może być wyświetlany na przykład w kategorii odzież sportowa lub fitness.

Utworzenie Listy Słów Kluczowych

Celem każdego sprzedawcy jest utworzenie listy słów kluczowych dla swojego produktu, które zwiększą sprzedaż. Jednak nie jest to rzeczą prostą znalezienie dobrych słów kluczowych za którymi produkt będzie się bardzo dobrze sprzedawał i kampania nie będzie przepalała budżetu na słowa kluczowe za którymi nie ma sprzedaży.

Naturalnie, że pojawiło Ci się pytanie jak znaleźć słowa kluczowe dla uruchomienia kampanii? I jaką mam pewność, że są one dobre? Można znaleźć wiele sposobów do wyszukiwania słów kluczowych, ale najbardziej zaufanymi narzędziami są Magnet i Cerebro, które oferuje Helium 10. Jest to szybki sposób na zdobycie realnych wyników słów kluczowych. Jednak naszym zadaniem jest skrócenie czasu spędzanego dla kampanii reklamowych, więc porozmawiajmy o tym procesie wykorzystując kampanie w dopasowaniu automatycznym. Możesz sprawdzić w uruchomionej przez Ciebie kampanii automatycznej zakładkę „search terms” czyli wyniki wyszukiwań klientów, które doprowadziły ich na Twój produkt i sprawdzić ich skuteczność oraz pozyskać pomysły na słowa kluczowe za którymi Twój przedmiot uzyskał sprzedaż. Takie słowa kluczowe możesz wykorzystać w kampaniach w dopasowaniu manualnym mając również rozeznanie jaka jest stawka za kliknięcie.

Reguły Kampanii Reklamowych

Reguły, które są ustalone w kampaniach są pomocne dla sprzedawców, jeśli skorzystasz z strategii omówionej powyżej, zbierania słów kluczowych i kontrolowanie wyszukiwanych fraz.
Możesz również użyć tej strategii, aby utworzyć wykluczające słowa kluczowe oraz ASINy. Dzięki temu oszczędzisz masę czasu dla poszukiwania słów kluczowych, które Amazon może wyświetlać dla Twojego produktu. Skuteczna reklama na Amazon powinna wykorzystywać moc algorytmu reklamy by znaleźć dobre wyszukiwane hasła, asiny za którymi jest sprzedaż przy określonym przez Ciebie ACOS (koszt poniesiony za promocję względem wielkości sprzedaży). Z drugiej strony należy do Ciebie optymalizacja reklamy przez dodawania negatywnych słów kluczowych za którymi Amazon wyświetla Twoją reklamę, a nie uzyskujesz z tych słów kluczowych sprzedaży.

Właśnie zapoznałeś się z podstawą działania oraz zarządzania kampanii reklamowych na Amazonie. Reklama na Amazon jest złożonym zagadnieniem, a ten artykuł ma na celu wprowadzenie Cię do tego ekosystemu. W kolejnych wpisach będziemy omawiać kolejne zagadnienia w których Twoja wiedza na temat kampanii reklamowych na Amazonie będzie wzrastać, a w raz z nią wierzymy, że i Twoja sprzedaż.

Jeżeli chcesz uzyskać pomoc w uruchomieniu bądź optymalizacji Twojej reklamy zapraszamy do kontaktu.

Odsłuchaj na Spotify

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *