Szukaj
Close this search box.
amazon fba

Amazon FBA – poznaj zasady giganta w świecie e-commerce. Amazon jako stale rozwijająca się platforma sprzedażowa stawia na innowacyjność i bezpieczeństwo zakupów ponieważ zadowolenie klienta jest dla niego priorytetem.

Czym jest program Amazon FBA?

Fulfillment by Amazon to program, który daje Ci możliwość przekazania obsługi logistycznej Twoich zamówień. Proces realizacji Fulfillment by Amazon składa się z etapów:

Wszystkie te etapy składają się na skuteczną i niezawodną sprzedaż, która jest doceniania przez klientów Amazona.

Korzyści płynące z realizacji zamówień przez Amazon

Produkty, które przechowujesz na magazynie Amazona otrzymują wyróżnienie „Prime” ponieważ są nadawane przez Amazon z możliwością zwrotu lub wymiany.

W ramach programu otrzymasz szeroki zakres rozwiązań w zakresie realizacji zamówień w UE. Zasięg europejski jest bardzo rozwinięty i możliwa jest wysyłka towarów na terenie całej Uni Europejskiej dzięki programowi „European Fulfilment Network”.

Europejski Program Amazon FBA

Program FBA działający na terenie Europy umożliwia tysiącom firm sprzedaż produktów w prosty sposób i po niskich kosztach dostawy.

Dzięki programowi FBA możesz zwiększyć swoją sprzedaż nawet o 30%!

Firma Amazon oferuje bogaty zakres rozwiązań w procesach realizacji zamówień na terenie Europy. Rozwiązania możesz dopasować swobodnie pod kątem Twojej działalności. Dlatego Program EFN (European Fulfillment Network) jest popularnym rozwiązaniem z którego korzystają sprzedawcy na Amazon. Dzięki sieci EFN Twoje produkty są wysyłane z głównego magazynu w kraju. Jeżeli korzystasz z opcji Multi-Country Inventory Twoje towary są magazynowe oraz wysyłane z centrum realizacji w krajach określonych przez Ciebie.

Reasumując, dzięki przekazaniu zakresu obsługi logistycznej firmie Amazon możesz dystrybuować i magazynować swoje produkty w poszczególnych centrach realizacji. Dzięki przechowywaniu produktów na magazynach wysyłkowych bliżej klientów realizacja zamówień jest szybsza oraz tańsza.

Poznaj korzyści płynące z programu European Fulfillment Network

PRIME

Ekskluzywne wyróżnienie dzięki ikonie, które przypisana jest dla Twojego produktu. Dlatego Miliony sprzedawców na całym świecie korzystają z programu Amazon FBA dzięki szybkiej i prostej dostawie.

NOWE RYNKI

Dzięki szybkim dostawą produktów z kraju pochodzenia magazynu możesz skalować swój biznes o kolejne kraje. Realizacja zamówień z poszczególnych Państw daje Ci możliwość konkurencyjnej sprzedaży.

NISKIE KOSZTY DOSTAWY

Dzięki realizacji zamówień z poszczególnych krajów oszczędzasz na kosztach dostawy.

SZYBKA DOSTAWA

Szybka dostawa to ważny element w toku podejmowania decyzji zakupowej przez Klienta. Postaw na szybką realizację zamówienia z programem Amazon FBA.

Różnica pomiędzy Europejską Siecią Realizacji, a Ogólnoeuropejskim Programem FBA

Europejska Sieć RealizacjiOgólnoeuropejski Program FBA
Zarządzanie stokiemAmazon przechowuje towary tylko na głównym wskazanym magazynie do lokalnej dostawy lub wysyłki do innych krajów. Amazon dystrybuuje i magazynuje Twoje towary w krajach, w których umożliwisz przechowywanie.
Stawka VATNumer VAT jest wymagany w krajach w których magazynujesz swoje towary. Numer VAT jest wymaganym w każdym w kraju w którym magazynujesz swoje towary.
Koszty wysyłkiStawki krajowe dla dostaw lokalnych. Wyższe stawki dla dostaw międzynarodowych.Stawki lokalne w wszystkich krajach w których przechowujesz swoje produkty.
Szybkość dostawyLokalne dostawy są szybkie. Międzynarodowe są wolniejsze.Dostawy w krajach w których przechowujesz towary są szybkie.
Przybliżone koszty realizacji (paczka do 400g)6,50 € lub 27.66 zł2.81 € – 4.72 € lub 5.66 zł

Opłaty za magazynowanie towarów i realizacje w programie Amazon FBA

Amazon pobiera podstawowe oraz okazjonalne opłaty związane z realizacją zamówień w programie FBA. Zapoznaj się z poniższą tabelą oraz szczegółowym cennikiem, który pozwoli Ci na dostosowanie strategii sprzedażowej.

Podstawowe opłaty

Opłaty za magazynowanieOpłaty pobierane za towary, które są przechowywane w centrach magazynowych Amazona. Podstawa do kalkulacji opiera się na średniej dziennej ilości zapasów mierzonej w metrach sześciennych.
Opłaty za realizacjęOpłaty pobierane są od sztuki za kompletowanie, pakowanie, wysyłkę a następnie obsługę klienta oraz zwroty.

Wyjątkowe opłaty

Opłaty za długoterminowe przechowywanieObliczane są co miesiąc za magazynowanie wszystkich produktów na magazynach Amazona przez więcej niż 365 dni.
Opłaty za zlecenie wycofania towaru z magazynuW dowolnej chwili możesz zlecić Amazonowi usunięcie całości lub partii towaru z magazynu. Realizacja opłaca jest od sztuki.
Opłaty za obsługę zwrotówOpłata naliczana jest przy zamówieniach z powodu darmowych zwrotów gwarantowanych przez Amazon.
Nieplanowane opłaty za usługiNieplanowane usługi związane z zaniedbaniem po stronie sprzedawców z wyposażeniem paczki lub jednostek produktu w odpowiednie etykiety.

W jaki sposób rozpocząć sprzedaż w ramach ogólnoeuropejskiego programu Amazon FBA

Aby rozpocząć sprzedaż na Amazonie w ramach European Fulfillment Network musisz przejść kilka etapów. Pierwszym z nim jest utworzenie konta sprzedawcy na platformie. Dla etapu rejestracji konta stworzyliśmy wpis na naszym blogu w którym możesz zapoznać się z procedurą rejestracji konta sprzedawcy. Następnie udostępnij gamę swoich produktów do programu FBA.

Kolejnym krokiem, który powinieneś przejść jest dodanie swoich produktów dla każdego rynku europejskiego w którym zamierzasz prowadzić sprzedaż. Możesz zrobić to na dwa sposoby korzystając z opcji automatycznej, która oferuje Amazon lub dodać produkty ręcznie (polecamy dodawać produkty ręcznie ze względu na jakość listingu).

Na kolejnym etapie zezwalasz Amazonowi aby przechowywał Twoje produkty w wybranych krajach i wysyłasz do wskazanego przez Amazon centrum fulfillment.

Zarządzanie przechowywanym towarem na magazynach FBA

Gdy już wysłałeś swoje produkty do centrum realizacji Amazona to pozostaję Ci teraz monitorować ich stan. Pierwszy wskaźnik, który powinieneś monitować jest związany z efektywnością zapasów. Panel wyświetla wartość wskaźnika efektywności dlatego ważne jest kontrolować. Niski poziom (IPI) może skutkować dodatkowymi opłatami za nadwyżki magazynowe oraz ograniczyć możliwość wysyłania przyszłych zapasów.

Amazon udostępnia narzędzie pozwalające sprawdzić wiek zapasów. Korzystaj z niego aby sprawdzić jak długo są przechowywane Twoje produkty w centrum realizacji. Kolejnym ważnym elementem w procesie programu Amazon FBA jest utrzymywanie aktywności swoich listingów dlatego zadbaj o nie aby zawsze były aktywne i nie zablokowane przez Amazon. W przypadku kiedy listingi z jakiegoś powodu zostaną zablokowane to Twoje zapasy nie będą dostępne do zakupu.

Ważne jest aby zapoznać się z zasadami programu FBA w sprzedaży na platformie. Dzięki dobremu przygotowaniu się do wdrożenia sprzedaży w modelu realizacji zamówień przez Amazon unikniesz nieoczekiwanych wydatków.

W razie pytań zachęcamy do kontaktu. Chętnie służymy wiedzą na każdym etapie przygody w sprzedaży na Amazonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *